Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Kiara
Administrator
Dołączył: 12 Gru 2014
Posty: 1267
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 10 razy Ostrzeżeń: 0/3 Skąd: Warszawa Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Śro 3:24, 17 Gru 2014 Temat postu: Kanarki czerwone-ogólnie |
|
|
Kanarki o barwie czerwonej powstały dzięki krzyżówkom samic Serinus canaria (kanarków) z samcami czyżów czerwonych (Carduelis cucullata). Bastardy tych gatunków okazały się płodne, i był to początek drogi do powstania nowej rasy kanarka kolorowego-czerwonego.Dzięki dalszym zabiegom polegającym na selekcji i umiejętnym dobieraniu ptaków mamy w tej chwili najmłodszą barwną odmianę kanarków kolorowych (nie licząc rzecz jasna odmian które powstały w oparciu o faktor czerwony w upierzeniu). Dzisiejsze kanarki czerwone nie były już od ponad 50-ciu lat krzyżowane z czyżykami, można więc uznać je za czyste gatunkowo.
Ich upierzenie ma kolor od pomarańczowego, poprzez blado-czerwony do intensywnie-czerwonego (od wielu lat kanarki zwane kiedyś "pomarańczowymi" zostały włączone do kanarków czerwonych- wszystie kanarki posuadające czerwony faktor można na potrzeby np konkursów czy wystaw wybarwić syntetycznymi barwnikami). Jak cała reszta kanarków lipochromowych, ptaki te dzielą się- wd intensywności- na intensywne i nieintensywne, w stopniach od I do VI, gdzie im większa liczba rzymska, tym większa nieintesywność kanarka. (Nieintensywne ptaki odznaczają się jakby szronem na upierzeniu, im bardziej ptak jest "oszroniony", tym bardziej punktowany na wystawach. Ponadto pióro kanarka intensywnego powinno być krótsze i na całej swej długości występuje barwnik- u kanarków nieintensywnych pióra powinny być dłuższe, miękkie, a barwnik zawarty jest w skupiskach, pomiędzy którymi występują miejsca pozbawione barwnika- stąd też efekt oszronienia.) Upierzenie na końcach skrzydeł i ogona jest jaśniejsze od koloru tułowia. Intensywność barwy ptaka zależy w ogromnym stopniu od diety w trakcie pierzenia. Dieta ta powinna być obfita w "czerwone" owoce i warzywa: marchew, buraki czerwone oraz inne warzywa i owoce tego koloru, a także: owies, owsik, murzynek i sorgo. Oczywiście w przypadku kanarków czerwonych hodowanych do udziału w wystawach niezbędne jest podawanie barwnika syntetycznego-barwiony naturalnie ptak nigdy nie osiągnie takiego nasycenia barwy, jak kanarek który miał podawany barwnik syntetyczny, oparty na kantaksantynie lub karotenie. Warto jednak wiedzieć, że podawanie syntetycznego barwnika dłużej niż jeden sezon może spowodować poważne zaburzenia funkcji wątroby.
U kanarków czerwonych istnieją jakby "dwie szkoły" oceny i najwyższego punktowania ptaków. Jedna z nich najwyżej ceni te ptaki, które są czerwone na całej powierzchni ciała- bez jaśniejszych znaczeń w okolicach piór długich, druga- najwyżej ocenia kanarki z jak najjaśniejszymi lotkami i sterówkami-uzyskanie ptaka o takich barwach jest trudniejsze.
Istnieją również kanarki tzw. "białoskrzydłe" (opisane w osobnym subforum w dziale "Rasy")- których końce skrzydeł są na białe, a ich kolor układa się na kształt trójkąta na każdym ze skrzydeł. Ptaki te nazywane są kanarkami czerwonymi białoskrzydłymi (jest to kombinacja mutacji białoskrzydłej z wyhodowaną odmianą, jaką jest kanarek czerwony).
Istnieją też inne odmiany kanarka czerwonego-rubino-o czerwonych oczach (powoduje to mutacja "-imo", która całkowicie eliminuje melaninę), tzw, różowy-czyli czerwony ivoor ( inaczej czerwony pastel- lecz nie jest to prawidłowe określenie), którego barwa jest zmiękczona przez mutację ivoor. Oprócz tego oczywiście wytępują wszystkie trzy typy intensywności: intensywny, nieintensywny, mozaikowy. Dla porządku może rozpiszę wszystkie możliwe odmiany kanarka czerwonego:
-czerwony intensywny
-czerwony nieintensywny
-czerwony mozaikowy
-czerwony ivory intensywny
-czerwony ivory nieintensywny
-czerwony ivory mozaika
-rubino intensywne
-rubino nieintensywne
-rubino mozaikowe
-rubino ivory intensywne
-rubino ivory nieintensywne
-rubino ivory mozaikowe
-czerwone intensywne białoskrzydłe
-czerwone nieintensywne białoskrzydłe
-czerwone ivory intensywne białoskrzydłe
-czerwone ivory nieintensywne białoskrzydłe
-rubino ivory intensywne
-rubino ivory nieintensywne
-rubino ivory intensywne białoskrzydłe
-rubino ivory nieintensywne białoskrzydłe
Kanarki czerwone żyją ok 10 lat, wielkość ich ciała może być odrobinę większa niż kanarków innych barw, ale nie przekracza 14cm.
Kanarki ubarwione intensywnie należy łączyć z kanarkami nieintensywnymi. Łączenie dwóch kanarków o barwie upierzenia nieintensywnej spowoduje powstawanie u młodych cyst piórowych, natomiast młode z pary "mieszanej" będą zdrowe i zarówno intensywne, jak i nieintensywne. Z kolei łączenie dwóch kanarków o type upierzenia intensywnym powoduje pogorszenie jakości upierzenia.
Kanarek czerwony nieintensywny:
fot. B.M.B.
Kanarek czerwony intensywny:
Fot. B.M.B.
Para kanarków czerwonych:
Do opisu kanarka czerwonego wykorzystałam własne notatki, oraz zdjęcia, zgromadzone na przestrzeni lat. Opis ten jest moją wyłączną pracą intelektualną. Wykorzystywanie zdjęć czy fragmentów mojej pracy równoznaczne jest z plagiatem i naruszeniem praw autorskich.. B.M.B. (Kiara)
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Kiara dnia Czw 1:28, 21 Maj 2015, w całości zmieniany 5 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
|