Forum www.prostodzioby.fora.pl Strona Główna

Książki i czasopisma polecane i niepolecane

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.prostodzioby.fora.pl Strona Główna -> Literatura
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kiara
Administrator



Dołączył: 12 Gru 2014
Posty: 1267
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 17:08, 21 Gru 2014    Temat postu: Książki i czasopisma polecane i niepolecane

Poniżej podam listę tych, które wd mnie wydają się bardzo przydatne- i chociaż wiele z nich pochodzi sprzed lat kilkudziesięciu, zawarte w nich informacje nadal są bardzo cenne i wielu z nich na próżno by szukać w Internecie .

Książki:

1. Kazimierz Jankowski "Nasz Polski Kanarek", Wyd.Spółdzielcze, 1-sze wydanie 1968, osobiście zachęcam do kupna wyd. 4-ego, z roku 1986-ego. Jak sama nazwa wskazuje, jest to książka o rozwoju hodowli kanarków na terenie Polski, na uwagę szczególną zasługuje fakt bardzo dokładnego opisu kanarków śpiewających- a przede wszystkim ich śpiewu, punktowania na wystawach poszczególnych nut itp. Oczywiście książka zawiera również poradnik hodowcy, a w tym- oprócz udoskonalonych metod hodowli, nic się w zasadzie nie zmieniło. Jako ciekawostkę można podać fakt, że Autor przez wiele lat był Przewodniczącym Polskiego Związku Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych. Obecnie książka jest do kupienia w antykwariatach lub na allegro.

2. Jiri Felix "Ptaki pokojowe", Państwowe Wyd. Rolnicze i Leśne Warszawa, 1974.
Książka ta jest przekładem z czeskiego (a raczej z dawnej Czechosłowacji), gdzie hodowla ptaków egzotycznych była w tamtych czasach bardziej rozwinięta. W mojej własnej bibliotece stanowi swoistą "perełkę"- wielu opisów gatunków taków egzotycznych nie znalazłam w żadnych innych publikacjach. Dlatego też na szczególną uwagę zasługuje fakt opisania ponad 80-ciu gatunków ptaków egzotycznych, wraz z tablicami barwnymi (rycinami) przy każdym opisie. Niektóre z opisanych ptaków do dzisiaj są unikatowe, dla mnie osobiście służyła jako swoisty "podręcznik" do nauki o ptakach egzotycznych. Nie wiem czy książka ta jest jeszcze dostępna, jeżeli tak, zachęcam do kupna, chociażby ze względu na ładne wydanie i szeroki opis gatunków (od egzotycznych gołębi, przez kilka gat. drobiu, wiele papug i najwięcej chyba-przeróżnej egzotyki, nie tylko astryldów).

3. Krzysztof Michał Jabłoński "Kanarki", Agencja Wyd. "Egros",seria "Hobby"- książka w formie raczej broszurowej, nie mniej są w niej przydatne informacje dla początkującego "kanarkowca".
Ta sama Agencja Wydawnicza oferuje także inne książki mogące zainteresować początkującego wielbiciela ptactwa: "Papużki faliste", "Ryżowce", "Rozelle i świergotki", "Bażanty i pawie", "Kaczki ozdobne"; Zamawiać książki można telefonicznie, chętnym podam nr na pw.

4. Dariusz Graszka-Petrykowski "Ptaki", Klub Dla Ciebie, 2005-to z kolei książka o ptakach wolno żyjących. Oprócz ciekawie napisanych, ogólnych wiadomości, zawiera opis kilkudziesięciu gatunków wraz ze zdjęciami. Pośród wielu tego książek na polskim rynku wyróżnia się, ponieważ niewątpliwie Autor ma wiele do przekazania. Reklamowana jako "Profesjonalny Przewodnik dla Początkujących Obserwatorów".

5. Jan Sokołowski "Ptaki Ziem Polskich", tom I i II;- zdecydowanie polecam to pięknie wydane, dwutomowe dzieło- dla wielbicieli skrzydlatych mieszkańców naszych lasów. Do kupienia tylko w antykwariatach, gdzie jest swoistym "białym krukiem".

6. "Wielki atlas ptaków" wydawnictwa PWRiL- z llat 80-tych, do kupieni w antykwariatach i na Allegro. CHoć informacje zawarte w nim są jedynie poglądowe, warto mieć tę książkę w swojej bibliotece (ja swoją kupiłam za 8zł w antykwariacie). Warto pamiętać, że od czasu wydania książki zmieniła się systematyka ptaków-niektóre nazwy mogą okazać się nieaktualne.

7. Andrzej G. Kruszeicz "Ptaki Polski"- tom 1 i 2, wyd. Multico. Ciekawie napisane wydawnictwo dot. ptaków żyjących w Polsce-nie do przeoczenia przez wszystkich miłośików ptactwa. Reklamy Autorowi robić chyba nie muszę Smile .

8. Andrzej G. Kruszewicz "Moi skrzydlaci pacjenci"- książka o przypadkach pacjentów "Ptasiego Azylu" założonego przy w-wskim ZOO przez Autora (który-nawiasem mówiąc- jest także Dyrektorem ZOO w Warszawie). Świetnie napisana, czyta się ją jak powieść o wartkiej akcji (mnie zajęło to całe 2 dni- a książka nie jest cienka, w dodatku-w formacie A4 Laughing ). Gorąco polecam.

9. "Leksykon zwierząt-Ptaki" red wyd niem. E. Keller, kilka tomów, wydawnictwo Świat Książki. Opisy ptaków z całego świata, ze wszystkich grup. Oprócz opisów gatunków w książkach zawarte są ciekawe artykuły o zwyczajach ptaków-naprawdę warto przeczytać.

10. K. i F. Hecker "Atlas ptaków-poradnik obserwatora"- wydawnictwo RM, rok 2012. Ta nieduża książka jest świetnym przewodnikiem dla tych, którzy lubią obserwować ptaki w ich naturalnym środowisku. Opisy są proste do zapamiętania, z rysunkami (np różnych ptaków w locie) i świetnymi zdjęciami. Oprócz opisów gatunków jakie możemy spotkać w naszej aurze poane są przydatne informaacje jak najlepiej prowadzić obserwacje ptaków-np jak sporządzać notatki. Jedyną wadą książki jest to, że nie jest ona szyta, lecz klejona- po kilkukrotnym czytaniu tej samej strony kartki mogą zacząć wypadać (co jest istotne w warunkach "polowych").

11. J. Korczak "Łąkówki i..."- PWRiL, rok 1992. Jedna z kilku książek Autorki o australijskich papugach (pozostałe tytuły to: "Papużki faliste", "Nimfy" oraz "Świergotki i ..." -tej samej Autorki). Choć ma już nieaktualną systematykę (nazwy łacińskie) opisy oszczególnych gatunków łąkówek są niezwykle dokładne i szczegółowe- od charakteru ptaków, przez ich zwyczaje lęgowe, po chów w niewoli. Warta polecenia. Zamiast djęć zawiera rysunki poszczególnych gatunków (oprócz gatunków łąkówek i lilianki są tutaj opisane także papugi takie jak krasnogłów, pąsogłówka, lorika ostrosterna, papużki norówka i pieszka.

12. K. M. Jabłoński "Zeberki i mewki"- wydawnictwo Egros z serii "Hobby". Książeczka w wydaniu broszurowym (ponad 30 stron), przedstawiające podstawy dot. chowu i hodowli wymienionych w tytule gatunków. Dla początkujących- dobre źródło podstawowch informacji.

13. T. Grabowski "Nimfy"- wyd. Egros z serii "Hobby". Ta książeczka również jest raczej w formie broszurowej (ok. 30 stron). Zawiera podstawy dot. chowu i hodowli nimf, opieki nad nimi, charakteru. Stanowczo dla osób początkująych w obcowaniu z nimfami. Część dot. mutacji nimf zawiera pewne niedopowiedzenia.

14. A.G. Kruszewicz "Hodowla ptaków ozdobnych"- nazwisko Autora samo w sobie może stanowić reklamę książki. Niestety nie miałam okazji jej przeczytać, chociaż od jakiegoś czasu poszukuję tej książki w antykwariatach (polecało mi ją kilka osób).

15. A.Lamg "Ptaki ozdobne"-tej książki także jeszcze nie czytałam, ale jeżeli ktoś z Was ją ma- prosiłabym o podzielenie się opinią.

16. S.Chvapil "Ptaki ozdobne"

17. M.M.Vriends,T.M.Heming-Vriends "Ptaki egzotyczne-poradnik"- ostatnie 3 książki można zamówić na stronie:
[link widoczny dla zalogowanych]
-jak również część tytułów książek Pana A. Kruszewicza.

18. A. Kruszewicz "Kanarek"- książka polecana przez wielu znanyh mi hodowców, z którą nietety nie miałam okazji jeszcze się zapoznać.

19. R. Pringle "Rozelle i mutacje"- dla miłośników papug, nie tylko rozelli, ale i innyh, szczególnie australijskich. Pozwala zapoznać się z mutacjami rozelli, a tym samym- częściowo zrozumieć mechanizmy dziedziczenia poszczególnych mutacji.

20. Lewiński "Genetyka"- podręcznik dla klas maturalnych o profilu biol.-chem.; Jasno i jednoześnie szczegółowo wytłumaczone są prawa genetyki, mechanizmy jakie nią rządzą- jednym słowem- dla tyh, którzy interesują się genetyką (a bez solidnych podstaw ciężko jest w pełni zrozumieć np. kwestię dziedziczenia i rodzaje mutacji). Do kupienia na portalach ogłoszeniowych i w antykwariatach.


Czasopisma:

1. "Woliera", kwartalnik, zawierający opis raczej opisy ras gołębi, drobiu ozdobnego, rzadziej egzotyki o kanarkach nie wspominając. Nie mniej można znaleźć w nim różne "nowości".

2. "Polski Hodowca Kanarków i Miłośnik Ptactwa Pożytecznego"- gazetka wydawana przez PZHKiPE w latach 50-tych, mam w swojej kolekcji kilka numerów i właściwie- na tę chwilę- pisemko można potraktować jako swoista ciekawostkę, jak rozwijała się hodowla kanarków w Polsce.

3. "Nowa Exota"- dwumiesięcznik, obecnie najlesze na rynku czasopismo dot. hodowli ptaków-począwszy od papug, przez egzotyczne i kanarki, po blaszkodziobe i drób ozdobny. Skarbnca wiedzy i opisywanie najnowszych trendów w hodowli. Ciekawe są wywiady z hodowcami-mistrzami w danym gatunku ptaków, opisy nowych mutacji papug czy egzotyki (lub oczywiście kanarków, które mają tam stałą rubrykę). Przystępnie napisany dział weterynaryjny. Minusem pisma jest to, że ciężko jest je dostać nie będąc prenumeratorem-należy mieć to na uwadze.

4. "Fauna&Flora"- choć nie jest typową gazetą dla miłośników ptaków, zasługuje na wymienienie dzięki publikowanym ciekawym artykułom o ptakach.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Kiara dnia Wto 16:01, 23 Gru 2014, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Simone
Doświadczony Hodowca



Dołączył: 18 Gru 2014
Posty: 505
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Raszyn
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 17:42, 21 Gru 2014    Temat postu: Re: Książki i czasopisma polecane i niepolecane

Kiara napisał:

14. A.G. Kruszewicz "Hodowla ptaków ozdobnych"- nazwisko Autora samo w sobie może stanowić reklamę książki. Niestety nie miałam okazji jej przeczytać, chociaż od jakiegoś czasu poszukuję tej książki w antykwariatach (polecało mi ją kilka osób).


Akurat dziś przeglądałem Alledrogo i popatrz:

[link widoczny dla zalogowanych]

ewentualnie nieco drożej:
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Kiara
Administrator



Dołączył: 12 Gru 2014
Posty: 1267
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 18:56, 21 Gru 2014    Temat postu:

Dzięki serdeczne, strasznie mnie ta książka kusi... Będę jednak musiała zaczekać jescze do Świąt, gdyż w tym roku po raz pierwszy robimy kolację u nas- w zw z tym mamy dodatkowe wydatki, mie mówiąc o prezentach... Po Świętach mam też upatrzone kilka ptaków które chcę dokupić- jakoś tak się złożyło że akurat teraz są na sprzedaz wszystkie rasy czy gatunki, których szukalam przez cały rok... Także zapisałam sobie numer tel, i będą się starała kupić wszystko to co zaplanowałam... Rolling Eyes

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.prostodzioby.fora.pl Strona Główna -> Literatura Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group, modified by MAR
Inheritance free theme by spleen & Programosy

Regulamin