Forum www.prostodzioby.fora.pl Strona Główna

Agat- opis

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.prostodzioby.fora.pl Strona Główna -> Rasy kanarków / Kolorowe / Melaninowe / Melanina klasyczna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kiara
Administrator



Dołączył: 12 Gru 2014
Posty: 1267
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 0:26, 18 Gru 2014    Temat postu: Agat- opis

Kanarki agatowe wyhodowano w 1712 roku (a przynajmniej stamtąd pochodzi pierwszy zapis o tych kanarkach), za pewne jednak znane były już nieco wcześniej. Cechę tę jednak utrwalił i rozsławił w 1909 roku P.J.Hender w Holandii. Prawdopodobnie wyhodowano je z ptaków brunatnych i zielonych.
Zarówno eumelanina, jak i feomelanina jest u tych ptaków zredukowana poprzez samoistną mutację.
Nazwa powstała poprzez podobieństwo upierzenia tych kanarków do desenia jaki posiada kamień szlachetny, zwany agatem właśnie. Deseń ten wyróżnia się delikatnymi szarymi smugami, dobrze widocznymi na tle upierzenia.
Kanarki agatowe mają na plecach i bokach delikatne, dość krótkie, szarawo-antracytowe, wąskie smugi, Najlepiej punktowane ptaki mają widoczną barwę lipochromową (podstawy) poprzez kreskowanie, jednak duża część ptaków-szczególnie na początku udoskonalania wzorca kanarków agatowych- miała kreskowanie na podkładzie o lekko brązowym zabarwieniu. Celem hodowców jest wyhodowanie ptaków o kreskowaniu szarym, z widoczną barwą podstawową. Wyjątkiem są mozaiki, u których widać jaśniejsze miejsca pomiędzy kreskowaniem. Pióra długie (lotki i sterówki) powinny mieć jasno-szare obrzeżenie, pióra puchowe również są rozjaśnione-szare. Dziób, nogi i pazurki wd standardu powinny mieć barwę jasnoszarą. Charakterystyczny dla mutacji agatowej jest rysunek głowy. Barwa lipochromowa występuje tuż nad nasadą dzioba i biegnie kawałek do góry, gdzie pojawia się kreskowanie. Równie charakterystyczny jest tzw. "wąs agatowy", biegnący od nasady dzioba, poprzez strefę "twarzową" i dalej- w stronę karku. Barwa lipochromowa powinna być dobrze widoczna nad oczami jak i nad ogonem. Inaczej mówiąc- głowa kanarka agatowego, a raczej jego "część twarzowa" powinna wyglądać jakby miał on dwa symetryczne, ciemne baczki w kształcie trapezu, położone po obu stronach policzków.
U samców barwy upierzenia są bardziej intensywne.
Kanarki agatowe występują w bardzo wielu odmianach barwnych, w zw. ze wszystkimi barwami lipochromowymi, w tym pastelowymi, w wariantach intensywnym, nieintensywnym i mozaikowym.

Kanarek agat czerwony intensywny, samiec:

Fot. Beata M. Baczyńska

Ostatnio mutacja agatowa jest jedną z bardziej popularnych, często bywa połączona z innymi mutacjami.
Kanarek agatowy jest mutacją sprzężoną z płcią.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Kiara dnia Śro 23:39, 20 Maj 2015, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.prostodzioby.fora.pl Strona Główna -> Rasy kanarków / Kolorowe / Melaninowe / Melanina klasyczna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group, modified by MAR
Inheritance free theme by spleen & Programosy

Regulamin